RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Maqedoni e Veriut, Pendarovski takoi Kryesuesin e Komitetit Ushtarak të NATO-s, Rob Bauer

maqedoni-e-veriut,-pendarovski-takoi-kryesuesin-e-komitetit-ushtarak-te-nato-s,-rob-bauer

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, priti në takim kryesuesin e Komitetit Ushtarak të NATO-s, admiralin Rob Bauer, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, transmeton Anadolu.

Sipas njoftimit të kabinetit presidencial, në takim është biseduar për procesin e transformimit, pajisjes dhe modernizimit të Ushtrisë së Maqedonisë së Veriut dhe pjesëmarrjes në operacione dhe stërvitje ndërkombëtare.

“Bashkëbiseduesit diskutuan për bashkëpunimin ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe NATO-s, çështjet aktuale rajonale dhe të sigurisë, si dhe shkëmbyen mendime dhe informacione për situatën në Ukrainë dhe rolin e Aleancës në mbrojtjen e popullit ukrainas nga agresioni ushtarak rus”, thuhet në deklaratë.

Në këtë kontekst, presidenti Pendarovski ripohoi mbështetjen për Ukrainën dhe popullin ukrainas, duke theksuar se Maqedonia e Veriut, si anëtare e NATO-s, do të vazhdojë të ofrojë ndihmë ushtarake, humanitare dhe diplomatike në kuadër të mundësive të saj, me qëllimin përfundimtar ndalimin e agresionit ushtarak.

Pendarovski dhe Bauer konkluduan se Aleanca duhet të vazhdojë përpjekjet e saj për të mbështetur Ukrainën në mënyrë që të stabilizohet situata në gjithë hapësirën euroatlantike.

Presidenti Pendarovski shprehu gatishmëri për avancimin e mëtejmë të bashkëpunimit dhe forcimin e aleancës së NATO-s në drejtim të përmbushjes së qëllimeve të përbashkëta për siguri kolektive dhe paqe në kontinentin evropian.

Related posts

Me këngë nacionaliste dhe parulla, qytetarët serbë grumbullohen në veri të Mitrovicës

admin

Plagosi gruan e djalin dhe s’iu dorëzua policisë, RENEA ekzekuton 62-vjeçarin në Maliq

admin

Presidenti i Indonezisë: SHBA të bëjë më shumë për të ndalur persekutimin në Gaza

admin