RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraelitët e ekstremit të djathtë bllokuan hyrjen e kamionëve me ndihma në Rripin e Gazës

izraelitet-e-ekstremit-te-djathte-bllokuan-hyrjen-e-kamioneve-me-ndihma-ne-rripin-e-gazes

Izraelitët e ekstremit të djathtë penguan hyrjen e kamionëve me ndihma në Rripin e Gazës, ku sulmet e ushtrisë izraelite dhe bllokada e shtrënguar shkaktuan katastrofë humanitare, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të televizionit shtetëror izraelit KAN, një grup i ekstremit të djathtë mbajti protestë pranë portës kufitare Kerem Abu Salim në jug të vendit. Grupi, i cili mbylli portën kufitare Kerem Abu Salim dhe nuk lejoi hyrjen e ndihmave, shpalosi flamurin izraelit në hyrje të portës ku ndodheshin ushtarët dhe kamionët me ndihma dhe mbante fotografi të izraelitëve të mbajtur rob në Gaza.

Grupet izraelite të ekstremit të djathtë, përfshirë ata të afërmit e të cilëve mbahen rob në Gaza, shpesh zhvillojnë protesta në rrugët që çojnë në portat kufitare Karam Abu Salim dhe Nitzana në jug të Izraelit për të parandaluar kalimin e kamionëve të ngarkuar me ndihma humanitare në Rripin e Gazës.

Ka një fatkeqësi humanitare në Rripin e Gazës, me një popullsi prej rreth 2.3 milionë banorë, pasi ushtria izraelite ka vazhduar sulmet e saj për 146 ditë, duke synuar vendbanimet civile, spitalet, shkollat ​​dhe strehimoret ku strehohen palestinezët e zhvendosur si dhe duke parandaluar hyrjen e ndihmave humanitare.

Në sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, 30.035 palestinezë, përfshirë të paktën 12.660 fëmijë dhe 8.570 gra, u vranë dhe 70.457 persona u plagosën. Raportohet se ende ka mijëra të vdekur nën rrënoja, infrastruktura civile po shkatërrohet duke sulmuar spitalet dhe institucionet arsimore ku njerëzit ishin strehuar.

Qarqet ndërkombëtare, veçanërisht agjencitë e OKB-së, bëjnë thirrje për armëpushim në Gaza dhe për të rritur hyrjen e ndihmave humanitare në rajon për shkak të sëmundjeve të shkaktuara nga uria, etja dhe mungesa e materialeve higjienike, ku shumica e spitaleve janë jashtë shërbimit dhe ka mungesë të furnizimeve mjekësore.

Edhe pse urdhrat e përkohshme kundër Izraelit të vendosura nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) më 26 janar përfshinin sigurimin e qasjes në ndihmat humanitare në Gaza thuhet se ndihma që hyri në Gaza në shkurt u përgjysmua në krahasim me janarin.

Related posts

Studim i ri/ Përdorimi i përditshëm i marijuanës ka tejkaluar konsumimin e alkoolit në SHBA

admin

Franca shënoi rritje të kërkesave për azil në vitin 2022

admin

Ushtarët izraelitë vrasin 3 palestinezë në Bregun Perëndimor

admin