RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Japonia dhe Koreja e Jugut njoftuan se Koreja e Veriut lëshoi raketa balistike

japonia-dhe-koreja-e-jugut-njoftuan-se-koreja-e-veriut-leshoi-raketa-balistike

Koreja e Jugut dhe Japonia njoftuan se Koreja e Veriut kreu dy teste të raketave balistike në drejtim të Detit të Japonisë (Detit Lindor), transmeton Anadolu.

Zyra e Shefit të Shtabit të Koresë së Jugut njoftoi se testet u kryen në drejtim të Detit të Japonisë në orën 07:47 dhe 08:00 me kohën lokale nga rajoni Hwanghae Veriore.

Sipas ministrisë japoneze të Mbrojtjes, raketat balistike me rreze të shkurtër veprimi përshkuan 370 kilometra në ajër dhe ranë jashtë zonës ekskluzive kombëtare japoneze.

Mësohet se në rajon nuk ka pasur dëmtime në elementë ajror dhe detar.

Vlen të përmendet se testet janë kryer gjatë stërvitjes ushtarake të ushtrive të Koresë së Jugut dhe të SHBA-së, e cila do të zgjasë deri më 3 prill.

Related posts

Indonezi, rritet në 310 numri i të vdekurve nga tërmeti

admin

Pjesëtarët e FSK-së trajnohen për intervenim në kushte të vështira dimërore

rezart morina

Bislimi: Pati plan ruso-serb për djegien e pikës kufitare në Jarinjë

admin