RTV AHIRETI
Shkenca dhe teknologjia

Jep dorëheqjen shefja operative e Facebook-ut

jep-doreheqjen-shefja-operative-e-facebook-ut

“Debati rreth mediave sociale ka ndryshuar përtej njohjes që nga ato ditë të hershme. Të thuash se nuk ka qenë gjithmonë e lehtë është një nënvlerësim. Por duhet të jetë e vështirë. Produktet që prodhojmë kanë një ndikim të madh, kështu që ne kemi përgjegjësinë t’i ndërtojmë ato në një mënyrë që mbron privatësinë dhe i mban njerëzit të sigurt”, shkroi ajo.

Në postimin e tij, bashkëthemeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg falënderoi Sandberg dhe shtoi se nuk ka ndërmend ta zëvendësojë atë, duke thënë se nuk ka më kuptim që produktet dhe ekipet e biznesit të Metës të ndahen organizativisht, raportoi CNN.

“Mendoj se Meta ka arritur në pikën ku ka kuptim që grupet tona të produkteve dhe bizneseve të jenë më të integruara, në vend që të gjitha funksionet e biznesit dhe operacioneve të organizohen veçmas nga produktet tona”, tha ai.

Zuckerberg shkroi po ashtu se është meritë e Sandberg për atë që Meta përfaqëson sot.

“Kur Sheryl u bashkua me mua në vitin 2008, unë isha vetëm 23 vjeç dhe mezi dija asgjë për drejtimin e një kompanie. Ne kishim ndërtuar një produkt të mrekullueshëm, faqen e internetit të Facebook, por ende nuk kishim një biznes fitimprurës dhe ne po përpiqeshim të kalonim nga një startup i vogël në një organizatë reale. Sheryl arkitektoi biznesin tonë të reklamave, punësoi njerëz të shkëlqyer, farkëtoi kulturën tonë të menaxhimit dhe më mësoi se si të drejtoja një kompani. Ajo krijoi mundësi për miliona njerëz në mbarë botën dhe ajo ka meritën për atë që është Meta sot”, shtoi Zuckerberg.

The post Jep dorëheqjen shefja operative e Facebook-ut appeared first on Lajmi.net.

Related posts

‘Bad News Eagles’ i nisin me fitore kualifikueset për ‘Major’, mposhtin Entropiq

admin

Katër gjëra që Google Maps mund t’i bëjë

admin

Parashikimet “e frikshme” nga Bill Gates, 27 vjet më parë – nga Google Maps, telefonat inteligjentë e deri te puna në distancë

admin