RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Johnson siguron Zelenskyn: Mbështetja për Ukrainën do të vazhdoje dhe pse unë s’do të jem kryeministër

johnson-siguron-zelenskyn:-mbeshtetja-per-ukrainen-do-te-vazhdoje-dhe-pse-une-s’do-te-jem-kryeminister

Boris Johnson e ka siguruar presidentin Volodymyr Zelensky se mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën nuk do të lëkundet, pavarësisht se kush do të bëhet kryeministri i ardhshëm. Johnson dhe Zelensky kanë zhvilluar një telefonatë ditën e sotme.

Johnson mirëpriti gjithashtu lajmet për marrëveshjen e ndërmjetësuar nga OKB për të rifilluar eksportet e grurit të Ukrainës.

Një zëdhënëse e Downing Street tha se kryeministri “theksoi vendosmërinë e vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar për të mbështetur popullin ukrainas dhe tha se vendosmëria nuk do të lëkundet, pavarësisht se kush do të bëhet kryeministri i ardhshëm i Mbretërisë së Bashkuar”.

“Presidenti Zelensky falënderoi kryeministrin për mbështetjen e tij të vendosur për Ukrainën dhe për fjalët e tij të mira në fjalimin e tij të fundit në Parlament.

Kryeministri përshkroi hapat e fundit që Britania e Madhe ka marrë për të forcuar rezistencën e Ukrainës, duke përfshirë trajnimin e mijëra trupave ukrainase në Britani.

Presidenti Zelensky tha se mbështetja ushtarake e ofruar nga Mbretëria e Bashkuar dhe të tjerët po bën një ndryshim të vërtetë në konflikt.

Kryeministri përshëndeti njoftimin e sotëm të një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB për të nxjerrë grurin nga Ukraina nëpërmjet Detit të Zi dhe për t’i dhënë fund bllokadës së Rusisë.

Si kryeministri ashtu edhe presidenti Zelensky theksuan nevojën që marrëveshja të zbatohet plotësisht nga të gjitha palët”, thuhet në deklaratë. /abcnews

Related posts

Scholz e Macron sinjale të forta qeverisë së Gjeorgjisë: Po devijon nga rruga evropiane! Me keqardhje konstatojmë se…

admin

Katari hedh poshtë akuzat e Parlamentit Evropian për korrupsion

admin

“Nuk është turp të valëvitësh flamurin e bardhë”- Vatikani reagon pas kritikave që iu bënë Papës: Kushti i parë për paqe në Ukrainë është që Rusia ta ndalë agresionin

admin