RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kancelari gjerman kundërshton ‘armëpushimin e menjëhershëm’ në Gaza

kancelari-gjerman-kundershton-‘armepushimin-e-menjehershem’-ne-gaza

Olaf Scholz thotë: “Unë nuk mendoj se thirrjet për një armëpushim të menjëhershëm ose pauzë të gjatë – që do të përbënin të njëjtën gjë – janë të drejta, sepse kjo do të nënkuptonte përfundimisht se Izraeli i lë Hamasit mundësinë për të rimarrë dhe për të marrë raketa të reja.”

Ai bëri thirrje për “pauza humanitare”.

Komentet e tij, të bëra në një debat të organizuar nga e përditshmja rajonale gjermane Heilbronner Stimme, vijnë pasi thirrjet për ndalimin e luftës shumëfishohen globalisht pas bombardimeve izraelite në Rripin e Gazës që kanë vrarë më shumë se 11,000 njerëz në pak më shumë se një muaj. /mesazhi

Related posts

Kjo është gjendja në pikat kufitare me Kosovë

admin

Macron: Dëshiroj ta shohë Rusinë të mundur në Ukrainë, por jo të shtypur

admin

Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur

rezart morina