RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe mbajnë stërvitjen e parë të përbashkët ajrore

kina-dhe-emiratet-e-bashkuara-arabe-mbajne-stervitjen-e-pare-te-perbashket-ajrore

Kina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) muajin e ardhshëm do të mbajnë stërvitjen e parë të përbashkët ushtarake, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes të Kinës thuhet se stërvitja Mburoja e Skifterit 2023 (Falcon Shield-2023) do të mbahet në provincën veriperëndimore kineze Xinjiang.

“Kjo është stërvitja e parë e përbashkët midis dy forcave ajrore, që synon të thellojë shkëmbimin dhe bashkëpunimin pragmatik midis dy ushtrive dhe të avancojë mirëkuptimin dhe besimin e ndërsjellë”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Related posts

Altun: Turqia nuk do të bëjë kurrë kompromis në luftën kundër terrorizmit

rezart morina

​Osmani i ndau mirënjohje Shoqatës për Kërkim-Shpëtim për kontributin në Turqi

admin

Shiu i krimbave mbush me insekte të gjalla makinat e trotuaret në Kinë

rezart morina