RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Hapësira ajrore e Sudanit do të jetë e mbyllur deri më 15 gusht

hapesira-ajrore-e-sudanit-do-te-jete-e-mbyllur-deri-me-15-gusht

Në Sudan ku po vazhdon lufta civile që nga mesi i prillit, vendimi për mbylljen e hapësirës ajrore është zgjatur për 2 javë të tjera, transmeton Anadolu.

Autoriteti i Aviacionit Civil të Sudanit njoftoi se vendimi për mbylljen e hapësirës ajrore, me përjashtim të ndihmave humanitare dhe fluturimeve të evakuimit, është shtyrë deri më 15 gusht.

Hapësira ajrore sudaneze u mbyll për trafikun e rregullt ajror pas shpërthimit të luftës civile midis ushtrisë dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (HDK).

Related posts

Osmani: Përdorimi i dhunës fizike është dëmi më i madh që mund t’u bëhet institucioneve

admin

Edi Rama flet me autoritetet e Britanisë për emigrantët

admin

Kurti shënoi Ditën e Pavarësisë së Ukrainës bashkë me qytetarët ukrainas që jetojnë në Kosovë

admin