RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kosova, Bangladeshi e Libia ndajnë vendin e 104-t për fuqi të pasaportës

kosova,-bangladeshi-e-libia-ndajne-vendin-e-104-t-per-fuqi-te-pasaportes

Kosova vazhdon të jetë ndër vendet më të izoluara në botë kur bëhet fjalë për lëvizje pa viza.

Pasaporta e Kosovës është renditur e 104-ta, të cilin vend e ndajnë edhe Bangladeshi e Libia, meqë me këto tri pasaporta mund të lëvizet në vetëm 41 shtete pa regjim të vizave.

Raporti është publikuar të mërkurën nga kompania e njohur për konsulencë “Henley & Partners”, me bazë në Londër. Sipas kompanisë, të dhënat janë marrë nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

“Kjo është databaza më e madhe dhe me e saktë e informacionit të udhëtimit”, thuhet në përshkrimin e “Henley & Partners”. “Indeksi përfshin 199 pasaporta të ndryshme dhe 227 destinacione. I përditësuar çdo tremujor, Indeksi i Pasaportave Henley konsiderohet mjeti standard referues për qytetarët globalë dhe shtetet sovrane kur vlerësohet një pasaportë në spektrin global të lëvizshmërisë”.

Pasaporta më e fuqishme mbetët ajo e Japonisë. Me të mund të lëvizet pa viza në 193 vende.

Pasaporta e Shqipërisë është në vendin e 53-të për nga fuqia, pasi me të mund të lëvizet në 115 vende pa viza.

Përfundi Kosovës janë listuar vetëm edhe 9 pasaporta. E fundit është ajo e Afganistanit, me të cilën mund të lëvizët lirshëm në vetëm 27 vende.

Related posts

Danimarkë, ministrja për Barazi bën thirrje të ndalohet Telegrami në vend

RTI

Manastiri i Deçanit, Kurti: I kemi kërkuar Agjencisë Kadastrale ta zbatojë vendimin

admin

Duke shijuar lirinë, fotoja e Julian Assange me gruan dhe fëmijët e tyre në një plazh në Australi

admin