RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin: Perëndimi fitoi pozitën dominuese në botë duke “grabitur kombet e tjera”

putin:-perendimi-fitoi-poziten-dominuese-ne-bote-duke-“grabitur-kombet-e-tjera”

Presidenti rus theksoi se një “epokë e re” po lind në historinë botërore, duke shtuar se vetëm shtetet e vërteta sovrane mund të shfaqin dinamikë të lartë rritjeje

Perëndimi ka marrë pozitën e udhëheqësit në botë kryesisht përmes “grabitjes së kombeve të tjera” dhe nuk mund të ofrojë modelin e vet të së ardhmes, tha presidenti rus Vladimir Putin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në seancën plenare të forumit të Agjencisë për Iniciativat Strategjike – një organizatë autonome jofitimprurëse e krijuar nga qeveria ruse – Putin theksoi se një “epokë e re” po lind në historinë botërore, duke shtuar se vetëm shtetet e vërteta sovrane mund të shfaqin dinamikë të lartë rritjeje.

“Rusia duhet të ecë përpara, është e papranueshme vetëm të kënaqemi me të kaluarën tonë dhe të gëzohemi për sukseset e të parëve tanë”, tha ai.

Putin vuri në dukje se i ashtuquajturi modeli “miliardi i artë” i Perëndimit është i padrejtë pasi i ndan njerëzit në klasa, duke e quajtur atë “racist dhe neo-kolonial”.

Rendi botëror unipolar ishte një frenim për zhvillimin, tha Putin. /aa

Related posts

Marrëveshja e Drithit po skadon, të gjitha shpresat te Turqia

rezart morina

Palestina bën thirrje për mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për ‘mbrojtje ndërkombëtare’

admin

Meloni takohet me Macron, në fokus të diskutimeve është çështja e emigrantëve

rezart morina