RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lavrov: BE dhe NATO si Hitleri, po përgatisin luftë kundër Rusisë

lavrov:-be-dhe-nato-si-hitleri,-po-pergatisin-lufte-kunder-rusise

Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov tha se perspektiva evropiane e Ukrainës dhe Moldavisë nuk përbënte “rrezik”për Rusinë, pasi sipas tij BE-ja nuk është një aleancë ushtarake.

Megjithatë, ai akuzoi BE-në dhe NATO-n se po mbledhin një “koalicion” për t’u përgatitur për një luftë me Rusinë, duke i krahasuar ato me aleancën naziste të Luftës së Dytë Botërore.

“Hitleri nën flamurin e tij kishte bashkuar një pjesë të madhe të vendeve evropiane për të luftuar kundër Bashkimit Sovjetik. Sot BE-ja dhe NATO po bashkojnë një koalicion të tillë për të bërë luftë kundër Rusisë”, tha Lavrov gjatë një vizite pune në Azerbajxhan.

Marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin kanë qenë nivelin më të ulët që kur Presidenti Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë, duke shkaktuar edhe një breshëri sanksionesh të vendosura ndaj Moskës.

Udhëheqësit e BE-së i dhanë të enjten statusin e kandidatit Ukrainës dhe Moldavisë, por thanë se Gjeorgjia, e cila gjithashtu aplikoi për anëtarësim, mund ta marrë këtë status vetëm pasi të trajtohen çështjet e pazgjidhura.

Ndërkohë dhe vetë Kremlini reagoi këtë të premte duke thënë se vendimi i Bashkimit Evropian për t’i dhënë statusin e kandidatit Ukrainës, aty ku Rusia po zhvillon një fushatë ushtarake është tërësisht “një çështje e brendshme” e unionit.

“Këto janë, natyrisht, çështje të brendshme evropiane,” tha zëdhënësi i Kremlinit.

Peskov në një konferencë për mediat u shpreh se për Rusinë është thelbësore që të gjitha këto procese të mos sjellin më shumë probleme tek ajo dhe në marrëdhëniet e vendeve të lartpërmendura me të.

Related posts

Gjermania kërcënon me sanksione evropiane liderët ushtarakë të Nigerit

admin

Gjermania dhe Norvegjia “mbledhin forcat”, do të ndërtojnë një tubacion gjigand hidrogjeni

admin

Liderët e G20 vlerësojnë përpjekjet e Turqisë për marrëveshjen e drithit të Detit të Zi

rezart morina