RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Turqia mes lëkundjeve të reja, ndërsa numri i të vdekurve arrin në 43,556

turqia-mes-lekundjeve-te-reja,-ndersa-numri-i-te-vdekurve-arrin-ne-43,556

Ekipet e rrënimit po pastrojnë grumbujt e rrënojave nga tërmetet shkatërruese të 6 shkurtit në Turqi dhe Siri, ndërsa reaguesit e urgjencës përpiqen të strehojnë të mbijetuarit – të cilët u traumatizuan sërish nga tërmeti me magnitudë 6.4 ballë i së hënës në provincën tashmë të goditur keq të Hatay-it.

Ndërkohë, zyrtarët turq thanë se numri i të vdekurve nga tërmetet e dyfishta të 6 shkurtit u rrit në 43,556. Gjashtë viktima të tjera dhe 562 të plagosur u raportuan nga tërmeti i së hënës në Hatay. Dy të vdekur dhe disa të plagosur u raportuan gjithashtu në Siri.

Numri i raportuar në Siri është 5,814, i cili ka qenë i pandryshuar prej ditësh. Në total, numri i të vdekurve nga fatkeqësitë në të dy vendet ka arritur në 49,370. /mesazhi

Related posts

Shtohen rastet e testimeve për Covid19, bëhet thirrje për imunizim

rezart morina

Erdoğan: Duam t’i hapim korridoret Zangezur dhe Laçin duke i shndërruar në korridore paqeje

admin

Ish-ushtarakët e UÇK-së: Kisha Ortodokse Serbe historikisht i ka bekuar grupet kriminale

rezart morina