RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Merkel: Ndoshta Putin po priste largimin tim për të pushtuar Ukrainën

merkel:-ndoshta-putin-po-priste-largimin-tim-per-te-pushtuar-ukrainen

Ish-Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, vlerëson se ka mundësi që Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ishte duke pritur që ajo të largohej nga pushteti për ta nisur pushtimin e Ukrainës.

“Mund të jetë që largimi im ka kontribuuar në këtë, sikurse edhe zgjedhjet në Francë dhe tërheqja e trupave nga Afganistani, si dhe ngecja e negociatave në Minsk”, ka thënë Merkel për RND.

Ajo ka treguar se ndikimi i saj mbi Putinin ishte zhdukur pak para se a përfundonte mandatin.

“Ishte e qartë se nuk do të isha në pushtet, kështu që më duhet ta pranoj se një sërë përpjekjesh vitin e fundit nuk jepnin fryt”. /klannews

Related posts

Iran, fillojnë sërish protestat në rrugët e Teheranit për vdekjen e Mahsa Aminit

admin

Tjetër tërmet në Turqi, informatat e para tregojnë se bëhet fjalë për një goditje me magnitudë 4.9

admin

Erdoğan bisedë telefonike me homologun rus Putin

admin