RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Në Merdare po vazhdon reciprociteti për letërnjoftime

ne-merdare-po-vazhdon-reciprociteti-per-leternjoftime

Reciprociteti për letërnjoftime me Serbinë po vazhdon edhe në orët e hershme të mëngjesit. Në pikën kufitare në Merdare po lëshohen fletëdeklarimet për gjithë shtetasit serbë që po hynë në Kosovë.

Zyrtarë policorë në këtë pikë kufitare thanë për KosovaPress se deri të ketë një vendimmarrje politike, të njëjtit do të vazhdojnë t’i pajisin shtetasit serbë me fletë-deklarime për hyrje – dalje në territorin e Kosovës.

KosovaPress tentoi të marrë një prononcim nga qytetarë serbë që erdhën në Kosovë, mirëpo të njëjtit nuk pranuan të flasin.

Aktualisht, në këtë pikë kufitare ka kolona të gjata veturash si në dalje, po ashtu edhe më hyrje të Kosovës, kryesisht mërgimtarë.

Kryeministri Albin Kurti, megjithëse është zotuar për shfuqizim të vendimit për reciprocitet, ai ka thënë se i njëjti do të shfuqizoh.

Related posts

Kush votoi pro dhe kush kundër rezolutës që e avancon statusin e Palestinës në OKB

admin

Erdoğan: Turqia bën përpjekje intensive për t’i bërë presion Izraelit pas vendimit të OKB-së për armëpushim

rezart morina

Ushtria izraelite do të burgosë rezervistët dhe ushtarët që dezertuan nga shërbimi i rregullt ushtarak

admin