RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Referendumet e Rusisë për të aneksuar territoret ukrainase janë joligjore

okb:-referendumet-e-rusise-per-te-aneksuar-territoret-ukrainase-jane-joligjore

Shefja politike e Kombeve të Bashkuara (OKB), Rosemary DiCarlo, tha se referendumet e mbështetura nga Rusia në territoret e pushtuara të Ukrainës nuk janë “një shprehje e vërtetë e vullnetit popullor” ose “ligjore” sipas ligjit ndërkombëtar, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Veprimet e njëanshme që synojnë t’i japin një mbulesë të legjitimitetit tentativës për përvetësim me forcë të territorit të një shteti nga një shtet tjetër, ndërkohë që pretendojnë të përfaqësojnë vullnetin e popullit, nuk mund të konsiderohen si të ligjshme sipas ligjit ndërkombëtar”, tha Rosemary DiCarlo në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Mediat shtetërore ruse njoftuan se 98 për qind e votuesve u shprehën se duan t’i bashkohen Rusisë pas referendumeve në rajonet separatiste Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk dhe Luhansk.

DiCarlo tha se OKB mbetet plotësisht e përkushtuar për sovranitetin, unitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial, duke kërkuar që Rusia të respektojë ligjet e Ukrainës në territoret e pushtuara, në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit tha se referendumet e Rusisë janë një tentim për të vjedhur territor dhe për të fshirë normat e ligjit ndërkombëtar, duke bërë thirrje për izolim total të Rusisë.

“Ky është një tentim shumë cinik për të detyruar meshkujt në territoret e pushtuara të Ukrainës që të mobilizohen në ushtrinë ruse dhe për të luftuar kundër vendlindjes së tyre”, tha Zelenskyy.

Ai tha se nëse Rusia anekson territoret e pushtuara ukrainase në referendumet e rreme, kjo do të thotë se mbetet asgjë për të folur me presidentin rus Vladimir Putin.

Zelenskyy akuzoi Rusinë se po zhvillon një “politikë gjenocidale”, duke e mbajtur botën një hap pranë katastrofës bërthamore.

Ai kërkoi që Rusia të përjashtohej nga të gjitha organizatat ndërkombëtare.

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, tha se Washingtoni do të paraqesë një projekt-rezolutë në Këshillin e Sigurimit, duke dënuar ato që ajo i quajti referendume “të rreme” në rajonet separatiste të Ukrainës.

Thomas-Greenfield tha se nëse Rusia vë veton ndaj projekt-rezolutës në Këshillin e Sigurimit, Washingtoni do ta vë veton në diskutim në Asamblenë e Përgjithshme.

Ajo u bëri thirrje shteteve të mos njohin asnjë status të ndryshuar të Ukrainës dhe kërkoi që Rusia të tërheqë trupat e saj.

Related posts

OKB-ja pezullon shërbimet në kampin më të madh të refugjatëve palestinezë në Liban

admin

Arabia Saudite refuzon t’u japë viza anëtarëve të delegacionit izraelit për konferencën e OKB-së

rezart morina

Komandanti i KFOR për median turke: Jemi të gatshëm për çdo lloj kërcënimi për Kosovën

admin6