RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Opozita në Prishtinë merr nën menaxhim dhjetë ndërmarrjet publike komunale

opozita-ne-prishtine-merr-nen-menaxhim-dhjete-ndermarrjet-publike-komunale

Partitë opozitare në Kuvendin Komunal të Prishtinës, VV-AAK-Nisma-AKR, pas shkarkimit të 20 aksionarëve të dhjetë ndërmarrjeve publike komunale, kanë emëruar aksionarët e rinj.

Asamblisti Endrit Zabërgja nga Nisma, lidhur me shkeljet në ndërmarrjet publike ka deklaruar se është koha e fundit të reagojnë.

“Në emër të anëtarëve nënshkrues më lejoni të paraqes arsyetimin për pikën e parë të rendit të ditës. Për parregullsitë, shkeljet ligjore mosraportimin e rregullt dhe ankesën e qytetarëve në lidhje me këto ndërmarrje. Konsiderojmë që është koha e fundit që të reagojmë. Prandaj propozojmë shkarkimin e aksionarëve në 10 ndërmarrje publike të zgjedhur më 18 mars”, ka thënë ai.

Aksionarët e rinj të emëruar nga opozita në dhjetë ndërmarrjet publike në Prishtinë janë si më poshtë:
Gëzim Mehmeti dhe Sami Borovcin në “Termokos”,

Arianti Beqiri dhe Besart Krasniqi në “Ndërmarrjen Publike Banesore”

Femi Osmani dhe Petrit Reçica në ndërmarrjen “Pastrimi”,

Valbona Ajeti dhe Taulant Maxharraj në ndërmarrjen “Hortikultura”

Triera Kosumi- Berisha dhe Gëzim Sveçla në “Trafikun Urban”,

Endrit Zabërgja dhe Bahri Gashi në “Sport Marketing”

Mirsad Vitia dhe Besnik Mujeci në “Stacionin e Autobusëve”

Flamur Kelmendi dhe Besnik Haziri në “Prishtina Parking”,

Kushtrim Mushica dhe Endrit Gashi në “Pallatin e Rinisë”,

Teuta Kadiu-Gjinolli dhe Arbnora Berisha në “Kuzhina Qendrore”

Këta kandidatë u emëruan me 26 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Related posts

Irani: Izraeli të ndalojë krimet e luftës përpara se të jetë shumë vonë

admin6

Gjysmë shekulli, Irlanda shënon 50 vjetorin e anëtarësimit në BE 

admin

Presidenti kolumbian i përshkruan sulmet ajrore izraelite si praktika naziste

admin