RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani takohet me ambasadorin Hovenier, diskutohet sërish situata në veri

osmani-takohet-me-ambasadorin-hovenier,-diskutohet-serish-situata-ne-veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier.

Osmani dhe Hovenier me këtë rast kanë diskutuar në lidhje me zhvillimet e fundit, në veçanti rreth dorëzimit të aplikimit për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Osmani tha se ky përbën një hap të rëndësishëm në përmbushjen e vizionit të Kosovës për integrim në strukturat euroatlantike, transmeton lajmi.net.

Po ashtu në këtë takim është diskutuar edhe në lidhje me zhvillimet në veri të vendit.

Postimi i plotë:

Presidentja Vjosa Osmani ka pritur në takim të rregullt ambasadorin e SHBA-ve, Jeffrey Hovenier më të cilin bisedoi për zhvillimet e fundit e në veçanti rreth dorëzimit të aplikimit për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Presidentja Osmani theksoi se ky përbën një hap të rëndësishëm për përmbushjen e vizionit të Kosovës për integrim në strukturat euroatlantike.

Në takim u diskutua poashtu edhe për zhvillimet në veri të vendit. Presidentja Osmani nënvizoi përkushtimin e institucioneve të Republikës për koordinim të rregullt e të vazhdueshëm me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë.

Related posts

Akuzohet për korrupsion, senatori amerikan: Paratë e gjetura në shtëpi ishin nga kursimet, jo ryshfet

rezart morina

Një i vdekur e 1332 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

admin

Danimarka dhe Gjermania marrëveshje për tubacionin e hidrogjenit

rezart morina