RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestina bën thirrje për mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për ‘mbrojtje ndërkombëtare’

palestina-ben-thirrje-per-mbledhje-urgjente-te-keshillit-te-sigurimit-te-okb-se-per-‘mbrojtje-nderkombetare’

Palestina bëri thirrje të mërkurën për mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Ligës Arabe dhe Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) për të ofruar “mbrojtje ndërkombëtare” për palestinezët pas sulmit të fundit nga Izraeli.

Në një deklaratë, Ministri i Jashtëm i Autoritetit Palestinez Riyad al-Maliki kërkoi që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të thërrasë një takim urgjent pasi forcat izraelite bastisën qytetin e Nablusit në Bregun Perëndimor të pushtuar, në të cilin 11 palestinezë u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën.

“Ne kërkuam që Izraeli të dënohet për masakrat e kryera kundër palestinezëve, më e fundit në Nablus, dhe të sigurojë mbrojtje ndërkombëtare për palestinezët”, tha al-Maliki në deklaratë.

Ai tha gjithashtu se Palestina bëri thirrje për mbledhje urgjente të Ligës Arabe dhe OBI-së dhe kërkoi që shtetet anëtare të këtyre organizatave të dënojnë Izraelin dhe të mbështesin kërkesën e Palestinës për mbrojtje ndërkombëtare. /mesazhi

Related posts

“Dita e Forcës”, FSK fton qytetarët që të hënën t’i vizitojnë kazermat – do të ekspozohen pajisje e armatim

wpuser

Tentoi të hynte në Shqipëri, arrestohet 50 vjeçari serb i cili ishte në kërkim ndërkombëtar

admin

Gjykata libiane dënon me vdekje 23 pjesëtarë të DEASH-it

rezart morina