RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

UNDP – Tërmetet në Turqi gjeneruan deri në 210 milion ton rrënoja

undp-–-termetet-ne-turqi-gjeneruan-deri-ne-210-milion-ton-rrenoja

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) ka thënë se planifikon të mbështesë Turqinë në heqjen e rrënojave dhe menaxhimin e mbeturinave nga shkatërrimi i tërmetit.

Agjencia e OKB-së tha të mërkurën se vlerëson se katastrofa ka gjeneruar midis 116 milion dhe 210 milion ton rrënoja.

Ata vlerësuan se një zonë të paktën 30 kilometra me 30 kilometra me mbeturina të grumbulluara tre metra të larta do të ishte e nevojshme për t’i mbajtur të gjitha.

“Kjo e bën këtë qartë fatkeqësinë më të madhe të tërmetit në historinë e Turqisë dhe ndoshta fatkeqësinë më të madhe natyrore që vendi është përballur ndonjëherë,” tha Louisa Vinton, Përfaqësuesja e Përhershme e UNDP-së në Turqi.

Duke theksuar shkallën tronditëse të sfidës së rindërtimit përpara, Vinton shpjegoi se rreth 116 deri në 210 milion ton rrënoja do të duhej të pastroheshin fillimisht.

Për të bërë një krahasim, tërmeti i fundit i madh në Turqi, në vitin 1999, i cili gjithashtu pati një numër të lartë viktimash rezultoi në 13 milion ton rrënoja tha ajo.

“Shumë prej tij mund të riciklohet për ndërtim dhe mund të përdoret gjithashtu si një mënyrë për të gjeneruar të ardhura afatshkurtëra,” shpjegoi Vinton.

Do të duhet të ndërtohen 500,000 shtëpi të reja

Ndërsa numri i të vdekurve nga fatkeqësia e tërmetit të 6 shkurtit në Turqi arriti mbi 43,000, ekspertët e zhvillimit të OKB-së thanë se 1.5 milion njerëz janë lënë të pastrehë në jug të vendit, ku do të duhej të ndërtoheshin të paktën 500,000 shtëpi të reja.

Autoritetet e Turqisë thonë se 118,000 ndërtesa që përmbajnë 412,000 njësi ose janë shembur ose janë dëmtuar aq shumë sa do të duhet të prishen.

UNDP tha se synon të përdorë përvojën e saj në reagimin ndaj tërmeteve në vende të tjera, duke përfshirë Haitin, Nepalin dhe Pakistanin, shpërthimin masiv në Bejrut si dhe rrënojat e shkaktuara nga lufta në Ukrainë.

Related posts

Regjimi i Asadit zgjat për 3 muaj kalimet për ndihmat humanitare në pikat kufitare Öncüpınar dhe Çobanbey

admin

Biden-Modi diskutojnë mbi demokracinë, por mediat amerikane nuk lejohen në takim

admin

Austri: 700 të arrestuar për trafikim me qenie njerëzore brenda vitit

rezart morina