RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

palestine:-ketu-jane-disa-nga-zhvillimet-kryesore-gjate-nates

Një grup demonstruesish pro-palestinezë marshuan brenda hotelit të Presidentit Biden në Kaliforni të enjten, duke kërkuar një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës të rrethuar.

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe të tjerë janë plagosur nga një sulm ajror izraelit në një shtëpi në Rafah në Gazën jugore, raporton agjencia shtetërore palestineze e lajmeve Wafa.

Një palestinez 17-vjeçar ka vdekur pasi u nënshtrua plagëve të marra nga një sulm me dron izraelit në një automjet në kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Benjamin Netanyahu ka paraqitur një plan për të ardhmen e Gazës, i cili parashikon instalimin e “zyrtarëve lokalë” për të qeverisur enklavën palestineze dhe për një “liri të pacaktuar për të vepruar” nga ushtria izraelite, raporton Times of Israel.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se Izraeli nuk mund të bllokojë në mënyrë të njëanshme një shtet palestinez kur u foli gazetarëve gjatë samitit të G20 në Brazil.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se “shumica dërrmuese e palestinezëve nuk janë Hamas” dhe se “Hamasi nuk përfaqëson popullin palestinez”.

Related posts

Lideri opozitar izraelit: Qeveria e Netanyahut të largohet, nuk arriti t’i kthejë pengjet

admin6

Edhe Supremja vërteton që qytetarëve iu faturua jashtëligjshëm rryma e shpenzuar në veri

admin

Qeveria në Gaza: Ushtria izraelite shënjestroi 30 mijë persona në qendrat e strehimit në Khan Younis

rezart morina