RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinezët i japin fund koordinimit të sigurisë me Izraelin pas sulmeve në Bregun Perëndimor

palestinezet-i-japin-fund-koordinimit-te-sigurise-me-izraelin-pas-sulmeve-ne-bregun-perendimor

Palestinezët i dhanë fund koordinimit të sigurisë me Izraelin në Bregun Perëndimor të okupuar pas sulmit vdekjeprurës ushtarak izraelit në qytet të enjten, sipas një zëdhënësi të presidentit palestinez Mahmud Abbas.

“Në dritën e agresionit të përsëritur kundër popullit tonë dhe minimit të marrëveshjeve të nënshkruara, duke përfshirë sigurinë, ne konsiderojmë se koordinimi i sigurisë me qeverinë okupuese izraelite nuk ekziston më tani”, thuhet në një deklaratë të lëshuar pas një takimi të udhëheqjes palestineze.

Në një tjetër zhvillim të lidhur, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken do të udhëtojë javën e ardhshme në Izrael, Bregun Perëndimor dhe Egjipt ku do të kërkojë t’i jepet fund dhunës pas një sulmi vdekjeprurës izraelit, tha Departamenti i Shtetit të enjten. /mesazhi

Related posts

Kuvendi i Shqipërisë miraton rezolutën kundër raportit të Dick Martyt

admin

Shqipëri: Mbi 3 mijë raste aktive me COVID-19

admin

Nju Jork: Është hequr ndalimi i thirrjes së ezanit jashtë zonës së xhamisë

rezart morina