RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Polonia do të ndërtojë barrierë elektronike në kufirin me Rusinë

polonia-do-te-ndertoje-barriere-elektronike-ne-kufirin-me-rusine

Ministri i Punëve të Brendshme i Polonisë, Mariusz Kaminski, ka njoftuar se vendi i tij ka filluar ndërtimin e një barriere elektronike në kufirin me Rusinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Kaminski në deklaratën për gazetarët tha se barriera në fjalë do të pajiset me kamera dhe detektorë lëvizjeje që do të punojnë 24 orë.

Ai tha se kjo barrierë, me gjatësi prej 210 kilometrash, do të ndërtohet në kufirin me Rusinë, ndërsa ndërtimi i saj do të përfundojë në vjeshtë.

Ministri polak po ashtu theksoi se falë barrierës do të parandalohen edhe aktivitetet ilegale dhe kalimet kufitare.

Polonia u përpoq të parandalonte kontrabandën duke vendosur një sistem të ngjashëm në kufirin me Ukrainën disa vite më parë.

Related posts

Deputetë të Parlamentit të Sllovenisë kërkojnë njohjen e Palestinës

RTI

Kate Middleton shfaqet në publik krah princit William, u jep fund spekulimeve dhe teorive konspirative për shëndetin e saj

admin

Edhe një pjesëtar i FSK-së diplomoi në akademinë ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar

rezart morina