RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Polonia i dorëzon Ukrainës avionët e parë luftarakë MiG-29

polonia-i-dorezon-ukraines-avionet-e-pare-luftarake-mig-29

Ukraina ka marrë dërgesat e para të avionëve luftarakë MiG-29 nga Polonia, deklaroi një zyrtar i lartë i qeverisë polake.

Zëvendësministri i Jashtëm Marcin Przydacz tha se “avionët e parë ishin dorëzuar plotësisht në Ukrainë”.

Przydacz tha se ”bisedimet për mbështetjen e mëtejshme polake për Ukrainën do të vazhdojnë”.

Në mes të marsit, presidenti polak Andrzej Duda njoftoi se Polonia do të dërgonte katër luftëtarë plotësisht operacionalë MiG në Ukrainë dhe se më shumë MiG-29 do të riparoheshin dhe përgatiteshin për transferim të mëvonshëm.

Sllovakia është zotuar gjithashtu të dorëzojë 13 MiG-29 në Kiev, vetëm disa prej të cilave janë funksionale.

MiG-29 është një avion luftarak me dy motorë i projektuar nga sovjetikët, i cili konsiderohej shumë i manovrueshëm. /atsh

Related posts

Komandanti i KFOR-it: Situata e sigurisë në Kosovë tani është më e qetë, por ende e brishtë

rezart morina

Nis takimi trepalësh për targat në Bruksel, Lajçak: Shpresoj të gjendet një zgjidhje për uljen e tensioneve

admin

OKB thotë se rindërtimi i Gazës mund të zgjasë 80 vjet

admin