RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti sirian Assad mbërrin në Moskë për bisedime me Putinin e Rusisë – VIDEO

presidenti-sirian-assad-mberrin-ne-moske-per-bisedime-me-putinin-e-rusise-–-video

Presidenti sirian Bashar al-Assad mbërriti në kryeqytetin rus Moskë të martën, në vizitën e tij të parë jashtë vendit që nga tërmeti shkatërrues i muajit të kaluar, sipas një deklarate nga presidenca siriane përmes Telegram.

Deklarata shtoi se Assad do të zhvillojë bisedime me presidentin rus Vladimir Putin gjatë vizitës së tij, së bashku me një delegacion të madh ministror sirian.

Ndërkohë, Kremlini tha se Presidenti Putin do të zhvillojë bisedime me al-Assad në Moskë të mërkurën.

“Do të diskutohen çështjet aktuale të zhvillimit të mëtejshëm të bashkëpunimit ruso-sirian në sferat politike, tregtare, ekonomike dhe humanitare, si dhe perspektivat për një zgjidhje gjithëpërfshirëse të situatës në dhe rreth Sirisë”, tha Kremlini në një deklaratë. /mesazhi

Related posts

Avionë me ndihma dhe ekipe shpëtimi nga Türkiye nisen për në Libi

rezart morina

Libani synon kredi për rimëkëmbjen energjetike

admin

Ishujt Kanarie vazhdojnë të pranojnë numër të madh migrantësh të parregullt nga Afrika e Veriut

admin