RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Programi Botëror i Ushqimit paralajmëron zi buke në Afrikë

programi-boteror-i-ushqimit-paralajmeron-zi-buke-ne-afrike

Lufta në Ukrainë dhe thatësia e madhe kanë shkaktuar vdekjen e mijëra njerëzve në Bririn e Afrikës, ka alarmuar shefi i Programit Botëror të Ushqimit gjatë një vizite në Keni. Ai ka thënë se ka rrezik të shpallet zi buke për shkak të borxheve që vendet afrikane ia kanë Kinës

(AP) – Shefi i Programit Botëror të Ushqimit tha se “ka mundësi të madhe” që të shpallet zi buke për disa komunitete në Bririn e Afrikës. Duke folur gjatë një vizite në Keni, David Beasley tha se gjendja po përkeqësohet gjithnjë e më shumë.

Zona e prirë për thatësi po lufton për të përballuar çmimet e larta të ushqimit dhe naftës, të shkaktuara pjesërisht nga lufta në Ukrainë dhe inflacioni që po prek shumë pjesë të botës.

“Epo, unë mendoj se ka një probabilitet të lartë që mund të shpallet zi buke, sepse ju keni pasur thatësi të shoqëruara me mungesë parash. Dhe tani ne po marrim paratë dhe do të arrijmë te sa më shumë njerëz sa më shpejt që të mundemi për ta shmangur urinë, por ne mund të jemi pak me vonesë”, ka theksuar Beasley.

Ai foli në një zonë në veri të vendit, ku thatësia po shkreton tokën. Ai po qëndronte nën një pemë me gjemba mes grave vendase që i thanë agjencisë së lajmeve, AP, se shi ra për herë të fundit në vitin 2019.

Vendasit po përballen me një tjetër sezon të dështuar shiu që brenda javësh mund të zhytë në uri pjesë të Bririt të Afrikës, veçanërisht Somalinë fqinje.

Mijëra të vdekur

Tashmë mijëra njerëz kanë vdekur. Programi Botëror i ushqimit thotë se 22 milionë njerëz janë të uritur.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi klimatik dhe mungesa e zhvillimit ekonomik po godasin vendet më të ndjeshme.

Shtetet e Bashkuara po mbledhin fonde për të blerë rreth 150.000 tonë metrikë grurë nga Ukraina në javët e ardhshme për një dërgesë të ardhshme ndihme ushqimore nga portet që nuk janë më të bllokuara nga lufta, tha shefi i Programit Botëror të Ushqimit.

Destinacionet përfundimtare për grurin nuk janë konfirmuar dhe diskutimet vazhdojnë, shtoi ai, por dërgesa, një nga disa prej agjencive të OKB-së që lufton urinë që ndikon, është më shumë se gjashtë herë më e madhe se sasia e anijes së parë të organizuar nga organizata e tij nga Ukraina për Bririn e Afrikës në rrezik nga uria.

Anija e shumëpritur e ndihmës së parë nga Ukraina po transporton 23.000 tonelata grurë, të mjaftueshme për të ushqyer 1.5 milion njerëz me racione të plota për një muaj, tha Beasley.

Refuzimi kinez

Ai paralajmëroi se vendet më të pasura duhet të bëjnë shumë më tepër për të mbajtur grurin dhe ndihmat e tjera të rrjedhin në pjesët më të uritura të botës, dhe ai përmendi emra. Kina gjithashtu duhet të ndihmojë, tha Beasley.

“Ne kemi nevojë për shumë më tepër vende duke përfshirë Rusinë dhe Kinën. Ju e dini se Kina është ekonomia e dytë më e madhe në të gjithë botën dhe ne jemi turpëruar nga Kina”, deklaroi Beasley. “Unë do të thosha me asgjë nuk ka ndihmuar. Dua të them se kështu Kina duhet të ngrihet, sepse borxhi kinez po shkatërron programet e rrjetit të sigurisë në të gjithë Afrikën”.

Ai pohoi se Programi Botëror i Ushqimit mund të shpëtojë “miliona jetë” me vetëm një ditë të fitimeve të naftës së vendeve të Gjirit.

“Me fitimet e naftës që janë kaq të larta tani, fitimet rekord, miliarda dollarë fitime rekord çdo javë, shtetet e Gjirit duhet të ndihmojnë, ato duhet të ngrihen dhe duhet ta bëjnë tani”, theksoi Beasley. “Është e pafalshme që të mos bëhet kjo. Veçanërisht meqë këta janë fqinjët e tyre, këta janë vëllezërit dhe motrat e tyre, familja e tyre”.

Pavarësisht se drithi largohet nga Ukraina dhe shpresat në rritje të tregjeve globale që fillojnë të stabilizohen, njerëzit më të cenueshëm në botë përballen me një rikuperim të gjatë dhe të vështirë.

Disa nga më të varfrit janë nga Kenia veriore, ku kafshëve po u bie lëkura ngadalë deri në kocka shkaku i mungesës së ushqimit e ujit. Miliona bagëti, burimi i pasurisë dhe ushqimit të familjeve, kanë ngordhur nga thatësira.

Burimet e pakta janë tharë dhe gjithnjë e më shumë fëmijë po mbesin pa u ushqyer mirë.

“Kërkesa e zakonshme është të lutemi të na mbështesni dhe të na jepni më shumë. Por termi më interesant që dëgjojmë gjithashtu është se njerëzit thonë “nuk jemi të vetmit, ne jemi ata që jemi përzgjedhur, por ka shumë të tjerë si ne’”, ka theksuar Felix Okech, zyrtar i Programit Botëror të Ushqimit. /koha

Related posts

Sulm me raketa në aeroportin sirian

admin

Bosnje e Hercegovinë, Xhaferoviç takohet me ministren austriake Edtstadler

admin

Rritet në 974 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

rezart morina