RTV AHIRETI
FeaturedLajmeLajmetShqipëri

Rama propozon ish-zëvendësdrejtoreshën e AKI-së në Kosovë si drejtuese të Shërbimit Informativ në Shqipëri

rama-propozon-ish-zevendesdrejtoreshen-e-aki-se-ne-kosove-si-drejtuese-te-sherbimit-informativ-ne-shqiperi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka paraqitur presidentit Bajram Begaj, propozimin që ish zv. drejtoreshën e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Vlora Hyseni, ta emërojë drejtoreshë të shërbimit Informativ Kombëtar.

“Sot i paraqita Presidentit të Republikës propozimin për emërimin e Vlora Hysenit drejtore e Shërbimit Informativ Kombëtar, me besimin e plotë se përgatitja e spikatur, eksperienca e krijuar në vite dhe respekti që zonja Hyseni gëzon në komunitetin ndërkombëtar të inteligjencës, përbëjnë një garanci të plotë për reformimin e mëtejshëm të shërbimit inteligjent shqiptar”, ka shkruar Rama në Facebook.

Hyseni në qershor të vitit 2021 ishte shkarkuar nga posti i zv. drejtoreshës së AKI-së.

Vendimi ishte marr nga presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti.

Hyseni në këtë pozitë ishte emëruar në shkurt të vitit 2019. Ajo ishte emëruar nga presidenti i atëhershëm i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri i atëhershëm Ramush Haradinaj, për një mandat pesëvjeçar.

Related posts

Kosovë, vërshimet shkaktuan pasoja materiale në Skenderaj

admin

Gjermani, sulmet ndaj gazetarëve arritën nivel rekord në vitin 2022

admin

Erdoğan: SHBA nuk vepron në mënyrë të drejtë kur bëhet fjalë për aleatët e NATO-s – VIDEO

admin