RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

​Rebelët e Jemenit thonë se kërkojnë një armëpushim të përhershëm

​rebelet-e-jemenit-thone-se-kerkojne-nje-armepushim-te-perhershem

Rebelët Houthi të Jemenit thanë se po kërkojnë një armëpushim të përhershëm në vendin arab të shkatërruar nga lufta.

“Ne po punojmë për të arritur në një fazë të qartë në Jemen ku mund të arrijmë një armëpushim ose një armëpushim të përhershëm”, tha zëdhënësi rebel Mohammed Abdul-Salam për televizionin Al-Masirah të drejtuar nga Houthi.

Ai tha se grupi i tij ua ka paraqitur pikëpamjet e veta ndërmjetësuesve të Omanit.

Shteti i Gjirit Oman po ndërmjetëson midis qeverisë jemenase dhe rebelëve Houthi në Jemen.

“Çdo zgjidhje e krizës së Jemenit duhet të bazohet në disbursimin e pagave të punonjësve nga të ardhurat e naftës dhe gazit, sipas buxhetit të vitit 2014,” tha Abdul-Salam.

“Çdo zgjidhje e ardhshme duhet të përfshijë gjithashtu hapjen e aeroporteve, porteve dhe rrugëve, përveç lirimit të të gjithë të burgosurve dhe adresimit të plotë të çështjes humanitare”, shtoi ai.

Zëdhënësi Houthi gjithashtu bëri thirrje për “një fund të shpejtë të krizës humanitare në Jemen, larg çështjeve ushtarake dhe politike”.

Nuk pati asnjë koment nga qeveria e Jemenit mbi deklaratat e Houthi.

Rivalët ndërluftues të Jemenit nuk arritën të zgjasin një armëpushim të ndërmjetësuar nga OKB-ja pasi ai skadoi më 2 tetor, mes akuzave midis qeverisë jemenase dhe Houthis për sulme kundër njëri-tjetrit.

Lufta civile e Jemenit filloi në shtator 2014 kur rebelët Houthi pushtuan pjesën më të madhe të vendit, duke përfshirë kryeqytetin, Sanaa. Një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite hyri në luftë në fillim të vitit 2015 për të rikthyer qeverinë në pushtet.

Konflikti tetë-vjeçar ka krijuar një nga krizat më të rënda humanitare në botë, me miliona që rrezikojnë të vdesin nga uria. /aa

Related posts

Ministri izraelit i Sigurisë paralajmëron se politikani ekstremist Ben-Gvir mund të shkaktojë intifadë

admin

Rusia intensifikon sulmet ndaj Ukrainës në prag të festës kombëtare

rezart morina

Sot mbahet seanca për dy të arrestuarit e grupit terrorist serb në Banjskë

rezart morina