RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia: Regjimi i Kievit sulmoi objekte në Moskë me dron

rusia:-regjimi-i-kievit-sulmoi-objekte-ne-moske-me-dron

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se Ukraina kreu një sulm me mjet ajror pa pilot (UAV) në objektet në kryeqytetin Moskë dhe rajonin e Moskës, transmeton Anadolu.

“Regjimi i Kievit kreu një tjetër sulm terrorist duke përdorur dron rreth orës 04:00 me orën e Moskës më 18 gusht, ndaj objekteve në Moskë dhe rajonin e Moskës. Pasi u godit nga automjetet e sistemit të mbrojtjes ajrore, droni ndryshoi rotacionin e fluturimit dhe u ul në një ndërtesë jorezidenciale pranë Krasnopresnenskayas në Moskë”, tha Ministria në një deklaratë.

Në deklaratë thuhet se nga ngjarja nuk ka pasur humbje jete apo zjarr.

Kryebashkiaku i Moskës, Sergey Sobyanin, gjithashtu postoi në llogarinë e tij në rrjetet sociale se një pjesë e dronit ra në zonën ku ndodhet Expocenter në Moskë dhe nuk shkaktoi ndonjë dëm të konsiderueshëm në ndërtesë.

Sobyanin deklaroi se sipas njoftimeve fillestare, nga incidenti nuk ka pasur të lënduar.

Ministria ruse e Mbrojtjes më herët njoftoi se një mjet detar i telekomanduar që i përkiste ushtrisë ukrainase bëri përpjekje të pasuksesshme për të sulmuar anijet luftarake ruse në Detin e Zi.

Related posts

Kryeministri i Spanjës do të nisë turneun evropian, kërkon mbështetje për njohjen e Palestinës

rezart morina

Ushtria izraelite: Për vdekjen e 31 pengjeve në Gaza njoftuam familjet e tyre

admin

Aksidenti në Prishtinë – Katër të lënduar, dy nga ta zyrtarë policorë

admin