RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Scholz: Tërheqja e trupave ruse është baza për paqen në Ukrainë

scholz:-terheqja-e-trupave-ruse-eshte-baza-per-paqen-ne-ukraine

Ndërsa lufta e paprovokuar e Rusisë në Ukrainë zvarritet, kancelari gjerman Olaf Scholz tha se ai ”nuk beson se një zgjidhje paqësore është ende në horizont”.

Scholz deklaroi se ”ndërsa ndonjëherë ishte e mundur të silleshin lojtarët kryesorë në tryezë për diskutime, Gjermania nuk duhet t’i kthejë shpinën brutalitetit të përditshëm të luftës”.

“Kjo kërkon përpjekje dhe kohë. Kohë që nuk e kemi realisht, sepse ndërkohë Rusia vazhdon të bombardojë, torturojë dhe vrasë në Ukrainë”, shtoi ai.

Si bazë për çdo paqe udhëheqja ruse duhet të kuptojë se bëhet fjalë për tërheqjen e trupave. Atëherë do të ketë mundësi bisedimesh dhe qeveria ukrainase do të marrë pjesë, jam i sigurt”, theksoi Scholz. /atsh

Related posts

Berisha i vendosur: Protestat në samite dhe takime ndërkombëtare janë normale

admin

Qabeja e Shenjtë do të pastrohet 10 herë në ditë gjatë Haxhit

rezart morina

​Dy kryeministrat shqiptarë takohen në Mynih

admin