RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i OKB-së ripohon mbështetjen për zgjidhjen me dy shtete në takimin me presidentin izraelit

shefi-i-okb-se-ripohon-mbeshtetjen-per-zgjidhjen-me-dy-shtete-ne-takimin-me-presidentin-izraelit

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, përsëriti mbështetjen e tij për një zgjidhje me dy shtete të konfliktit izraelito-palestinez në një takim me presidentin e Izraelit Isaac Herzog, transmeton Anadolu.

Herzog u takua me Guterresin në New York si pjesë e vizitës së tij në SHBA.

Guterres theksoi nevojën për t’u përmbajtur nga çdo akt që mund të minojë zgjidhjen me dy shtete, tha në një deklaratë zëdhënësi i tij Stephane Dujarric.

Ai dënoi të gjitha aktet e terrorizmit dhe vuri në dukje se operacionet kundër terrorizmit duhet të kryhen në respekt të plotë të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe ligjit ndërkombëtar për të drejtat e njeriut, thuhet në deklaratë.

Sekretari i Përgjithshëm gjithashtu ka dënuar të gjitha format e antisemitizmit.

Tensionet janë rritur në gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar në muajt e fundit mes bastisjeve të përsëritura të forcave izraelite në qytetet palestineze.

Gati 195 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite që nga fillimi i këtij viti, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

Të paktën 27 izraelitë janë vrarë gjithashtu në sulme të veçanta gjatë së njëjtës periudhë.

Related posts

I akuzuari për krime lufte, Dushko Arsiq, dënohet me 13 vjet burgim

admin

Foshnja në Gaza shpëtohet nga barku i nënës së vrarë në sulmin izraelit – VIDEO

admin6

Rusia do të mbajë përgjegjësi për krimet e luftës, thotë Borrell

admin