RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shokuese në Gjermani, parandalohet grushti i shtetit

shokuese-ne-gjermani,-parandalohet-grushti-i-shtetit

Opinioni gjerman është tronditur, orët e fundit, nga lajmi i arrestimit të të paktën 25 personave në të gjithë Gjermaninë që akuzohen se po organizonin një grusht shteti të mirëfilltë. Në operacion u përfshinë rreth 3 mijë anëtarë të policisë gjermane.

Politikanë, gjykatës, eksponentë të forcave speciale gjermane, të gjithë së bashku me objektivin për të përmbysur qeverinë e kryeministrit Olaf Scholz, që dje ndodhej në Tiranë në kuadër të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, por në përgjithësi edhe rendin demokratik të atij vendi.

Personat e arrestuar, sipas burimeve, bëjnë pjesë në një grup të së djathtës ekstreme, ku mes tyre figurojnë edhe ish-ushtarakë. Ata kishin planifikuar rrethimin dhe pushtimin e Parlamentit federal.

Të dyshuarit, rreth 50 në total, i përkasin lëvizjes Reichsbürger (Shtetasit e Rajkut) dhe një nga figurat e spikatur mendohet se është një aristokrat gjerman, që donte të rikthente qeverinë në politikat konservatore, duke mos njohur parlamentarizmin modern.

Mijëra policë ku u përfshinë forcat speciale kanë sekuestruar dokumente dhe armë në më shumë se 137 godina të ndryshme në gjithë Gjermaninë, nga Berlini e deri në Bavari, por edhe në Perugia të Italisë.

Midis të arrestuarve, politikanë të partisë së djathtë Afd, një shtetas i identifikuar si princi Heinrich XIII, një gjykatëse në Berlin, dhe të tjerë ende të paidentifikuar.

Lajmi u komentua nga ministri i Drejtësisë, Marco Buschmann, në një postim në Twitter ku foli për një operacion antiterrorizëm që planifikonte një “sulm të armatosur kundër institucioneve”, dhe që parashikonte vrasjen e të gjithë atyre që do t’i kundërviheshin.

Related posts

Sudan, rifillojnë përleshjet pas skadimit të armëpushimit treditor

rezart morina

Një xhami në Gjermani merr letër kërcënuese

admin

Qindra mijëra njerëz protestojnë në Francë kundër reformës në pensione – VIDEO

rezart morina