RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spanja kërkon konferencë ndërkombëtare të paqes për konfliktin Izrael-Palestinë “sa më shpejt të jetë e mundur”

spanja-kerkon-konference-nderkombetare-te-paqes-per-konfliktin-izrael-palestine-“sa-me-shpejt-te-jete-e-mundur”

E dërguara e Spanjës në OKB në Gjenevë kërkoi sot thirrjen e një konference ndërkombëtare të paqes për konfliktin Izrael-Palestinë pa vonesa të mëtejshme, raporton Anadolu.

Komentet e Aurora Diaz-Rato Revuelta erdhën gjatë fjalimit të saj në Dialogun Interaktiv mbi situatën e të drejtave të njeriut në Territorin Palestinez të Pushtuar nën sesionin e 55-të të Këshillit të të Drejtave të Njeriut në Gjenevë.

Diaz-Rato tha se një konferencë e tillë duhet të mblidhet “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ajo shprehu gjithashtu mbështetje për punën e agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA), pasi disa shtete e ndërprenë fondet e tyre për agjencinë pas pretendimeve izraelite se disa punonjës të UNRWA-së ishin të përfshirë në sulmin ndërkufitar ndaj Izraelit nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023.

Ambasadorja përsëriti gjithashtu thirrjen e Spanjës për një armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm, si dhe mbështetjen e Madridit drejt një zgjidhjeje me dy shtete.

Related posts

Francë, fillon hetimi ndaj ish-kryepeshkopit të Parisit për ngacmim seksual

admin

Ushtria izraelite arreston dhjetëra palestinezë në Bregun Perëndimor, përfshirë gra dhe gazetarë

admin

Policia serbe gjen migrantë dhe armë në kufirin me Hungarinë

admin