RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spitali Al-Quds, i dyti më i madh në Gaza, nuk funksionon më

spitali-al-quds,-i-dyti-me-i-madh-ne-gaza,-nuk-funksionon-me

Spitali i dytë më i madh në Gaza, Spitali Al-Quds, ka ndaluar së funksionuari për shkak të mungesës së karburantit të shkaktuar nga bombardimet e vazhdueshme izraelite, sipas Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze.

Spitali tani është në rrezik dhe stafi mjekësor po përballet me sfida në ofrimin e kujdesit për pacientët dhe të plagosurit.

Ndërprerja e shërbimeve është rezultat i furnizimeve të ndaluara me karburant dhe ndërprerjeve të energjisë elektrike, duke çuar në kushte të rënda humanitare, mungesë të furnizimeve mjekësore, ushqimit dhe ujit.

Pavarësisht këtyre sfidave, stafi mjekësor po bën përpjekje për të ofruar kujdes, duke iu drejtuar metodave jokonvencionale. /mesazhi

Related posts

Tanket izraelite rrethojnë Spitalin Baptist Al-Ahli në qytetin e Gazës

admin6

Orban akuzon BE-në për ‘hungarofobi’

admin

Shefi i mbrojtjes turke diskuton eksportin e drithit me ministrat ukrainas

admin