RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spitali Al-Shifa tani është bosh thotë drejtori

spitali-al-shifa-tani-eshte-bosh-thote-drejtori

Duke folur për Al Jazeera nga al-Shifa, drejtori Mohammed Abu Salmiya thotë se vetëm ai dhe disa të tjerë, duke përfshirë stafin dhe pacientët, u lanë në spitalin më të madh të Gazës.

Spitali është krejtësisht i shkretë. Disa nga pacientët dhe viktimat e mbetura janë të shtrirë në korridor.

Qendra e spitalit është e rrethuar nga ushtarë izraelitë. Ata janë në kontroll të plotë. Edhe ne, stafi i paktë mjekësor që kemi mbetur, nuk mund të lëvizim lirshëm.

Shumë nga ata në kushte kritike, duke përfshirë të sapolindurit dhe pacientët me veshka, do të vdesin menjëherë nëse nuk evakuohen.

Edhe ushqimet në spitale po mbarojnë.

Related posts

Administrata ushtarake në Niger do ta dëbojë ambasadorin e Francës

rezart morina

BE miraton 400 milionë euro ndihmë për katastrofat në Turqi

rezart morina

I dërguari izraelit thotë se armëpushimi avancon “axhendën satanike” të Hamasit

admin