RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sulm me dron në aeroportin e Moskës, ndërpriten fluturimet kryesore

sulm-me-dron-ne-aeroportin-e-moskes,-nderpriten-fluturimet-kryesore

Ukraina ka nisur një sulm me dron në Moskë, thotë ministria ruse e mbrojtjes, duke detyruar fluturimet të devijohen nga Aeroporti Ndërkombëtar Vnukovo.

Pesë drone thuhet se u përdorën në sulmin e së martës, i cili synonte gjithashtu vendndodhje në rajonin më të gjerë rreth kryeqytetit.

Ministria e Mbrojtjes tha se të gjithë dronët u rrëzuan dhe nuk pati viktima apo dëme.

Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e supozuar.

Kufizimet në aeroportin Vnukovo, një nga tre aeroportet ndërkombëtare të Moskës, tani janë hequr.

Sipas ministrisë së mbrojtjes, katër nga dronët që fluturonin në rajonin e Moskës u rrëzuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore. I pesti u kap në mënyrë elektronike përpara se të përplasej.

“Një përpjekje e regjimit të Kievit për të sulmuar një zonë ku ndodhet infrastruktura civile, duke përfshirë një aeroport që pranon fluturime ndërkombëtare, është një akt i ri terrorist,” tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova në Telegram.

Media shtetërore ruse tha se një nga dronët u rrëzua në qytetin Kubinka, i cili është afërsisht 36 km (22 milje) nga aeroporti Vnukovo në jugperëndim të qytetit.

Një tjetër raportohet se u qëllua në afërsi të fshatit Valuevo, gjithashtu pranë aeroportit.

Ky nuk është sulmi i parë me dron që synon Moskën. Në maj, ministria ruse e mbrojtjes tha se të paktën tetë dronë shkaktuan dëme të vogla.

Ishte hera e parë që qyteti ishte shënjestruar nga shumë dronë që nga pushtimi rus i Ukrainës në shkurt 2022 dhe erdhi pasi Moska fajësoi Kievin për një sulm me dron në Kremlin .

Ukraina mohoi përgjegjësinë për të dy incidentet

Related posts

Izraeli deporton avokatin palestinez në Francë

admin

Ministri francez: Punësimi i emigrantëve, shumë i nevojshëm për disa profesione në vend

admin

Rindërtohet xhamia dhe mejtepi “Mulla Idriz Gjilani” në fshatin Dunav

admin