RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Takimi i 27 shkurtit, Lajçak: Propozimi evropian është “lëre ose merre”

takimi-i-27-shkurtit,-lajcak:-propozimi-evropian-eshte-“lere-ose-merre”

Takimi i 27 shkurtit në Bruksel mes kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq, për herë të parë do t`i kushtohet propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve.

Kështu ka deklaruar në një intervistë për transmetuesin publik emisari i BE-së Mirosllav Lajçak, i cili ka potencuar se presin që zyrtarisht palët të deklarojnë nëse e pranojnë planin.

Sipas Lajçakut, plani në vete është Lëre ose Merre!.

Ai tutje ka theksuar se plani nuk do të negociohet, sepse vetë plani është i hartuar nga Bashkimi Evropian dhe palët janë konsultuar pasi drafti i parë është ndarë me to dhe nuk shohim asnjë arsye as gjasa për negociata

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se e pranon propozimin evropian, të njohur si propozimi franko-gjerman, si një bazë të mirë për t’i diskutuar mosmarrëveshjet me Serbinë drejt normalizimit të marrëdhënieve.

Megjithatë, ai ka thënë se ka shumë gjëra që duhet të dakordohen me Serbinë, përpara arritjes së marrëveshjes. Kurti ka deklaruar se në propozim gjendet de-fakto njohja e Kosovës nga Serbia.

Related posts

“Mali i Zi hap kapitull të ri në marrëdhëniet me Serbinë”

admin

Libi: Të paktën 891 ndërtesa janë shkatërruar në qytetin Derna

rezart morina

Ende të mbyllura dy pikat kufitare me Serbinë

admin