RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Temperaturat e larta përfshijnë Evropën Jugore

temperaturat-e-larta-perfshijne-evropen-jugore

Alarme të kuqe janë lëshuar për 16 qytete në Itali, pasi i nxehti ekstrem vazhdon në Evropën Jugore. Alarmet, që tregojnë se ka rrezik edhe për njerëzit e shëndetshëm, aplikohen për zonat turistike, ku hyn edhe Roma, raportoi BBC.

Temperatura më të larta priten në Evropë javën e ardhshme, ndërsa një tjetër valë e të nxehtit afrohet. Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA) ka thënë se Italia, Spanja, Franca, Gjermania dhe Polonia mund të përballen me kushte ekstreme.

Periudha e nxehtësisë intensive ndodh brenda strukturave natyrore të motit, por në botë ajo po bëhet më e shpeshtë, më intensive dhe po zgjat më shumë për shkak të ngrohjes globale. Qeveria italiane ka këshilluar ata që gjenden në zonat e alarmit të kuq që të shmangin daljen direkte në diell gjatë ditës. /koha

Related posts

Malajzi, udhëheqësi i opozitës Anwar Ibrahim kryeministër i ri i vendit

admin

Suedia heq embargon e armëve ndaj Turqisë

admin

EUAA: Një milion aplikime për azil në vitin 2022

rezart morina