RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tërmet 5.6 ballë në Iran, dhjetëra të lënduar

termet-5.6-balle-ne-iran,-dhjetera-te-lenduar

Dhjetëra persona janë lënduar nga tërmeti që ndodhi në qytetin Khoy në provincën e Azerbajxhanit Perëndimor në veriperëndim të Iranit, transmeton Anadolu.

Kreu i Përgjithshëm i Menaxhimit të Krizave të Guvernatorit të Azerbajxhanit Perëndimor, Emir Abbas Jaferi, në një deklaratë për media tha se disa ndërtesa në qytetet Khoy dhe Salmas u dëmtuan nga tërmeti 5.6 ballë me qendër në qytetin Khoy.

“Si pasojë e tërmetit janë lënduar 82 persona në qytetet Khoy dhe Salmas”, tha ai.

Një tërmet me magnitudë 5.6 ballë u regjistrua mëngjesin e sotëm në qytetin Khoy në provincën e Azerbajxhanit Perëndimor të Iranit.

Qyteti Khoy, i vendosur në veriperëndim të Iranit pranë kufirit me Turqinë, u godit nga një tërmet 5.8 ballë më 28 janar. Mësohet se nga tërmeti humbën jetën 3 persona ndërsa rreth 1.200 ishin lënduar.

Related posts

Haradinaj Kurtit: Ndale grevën ose jep dorëheqje – shkarkoje Nagavcin

admin

Escobar me porosi të fortë në Beograd: Harrojeni “Kosova është Serbi”

admin

Rusia nis sulme masive për të mbajtur nën kontroll përparimin e Ukrainës

admin