RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Udhëheqësit e Egjiptit, Jordanisë dhe Palestinës, takim trepalësh për të diskutuar çështjet rajonale

udheheqesit-e-egjiptit,-jordanise-dhe-palestines,-takim-trepalesh-per-te-diskutuar-ceshtjet-rajonale

Presidenti palestinez Mahmud Abbas, presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi dhe mbreti jordanez Abdullah II do të takohen të dielën për të diskutuar çështjet rajonale dhe ndërkombëtare.

Ambasadori palestinez në Egjipt, Diab Allouh tha në një deklaratë se liderët do të diskutojnë çështjet rajonale, ndërkombëtare dhe të botës arabe dhe do të përcaktojnë një qëndrim të përbashkët.

Samiti trepalësh do të mbahet në qytetin bregdetar egjiptian El Alamein, sipas AA.

Udhëheqësit do të diskutojnë gjithashtu zhvillimet e fundit në Palestinë, si dhe marrjen e mbështetjes ndërkombëtare për të drejtën e palestinezëve për liri, pavarësi dhe krijimin e shtetit të tyre.

Udhëheqësit e Egjiptit, Jordanisë dhe Palestinës u takuan në Kajro më 17 janar si pjesë e samitit të mbajtur për të njëjtin qëllim. /hashtag

 

Related posts

OKB: Turqia mund të dërgojë ekipe shpëtimi në Afganistan

admin

Dërgohet letër në Këshillin e Evropës: Situata e shqiptarëve në Luginë është kritike

rezart morina

Mohammad Mokhber, president i përkohshëm i Iranit

RTI