RTV AHIRETI
FeaturedLajmeLajmetRajon dhe Botë

Vdes nënkryetari i Kuvendit të Serbisë, gjenerali i paditur për krime lufte në Kosovë

vdes-nenkryetari-i-kuvendit-te-serbise,-gjenerali-i-paditur-per-krime-lufte-ne-kosove

Nënkryetari i Kuvendit të Serbisë, Bozhidar Deliq, ka vdekur të martën, ka njoftuar gazeta “Danas”.

Ai u zgjodh para pak javësh në këtë post, ndërkohë që kjo nxiti reagime në Kosovë për shkak të karrierës së tij ushtarake.

Deliq ishte komandant i Brigadës 549 të Motorizuar të Ushtrisë së Jugosllavisë dhe e udhëhoqi atë gjatë luftës në Kosovë.

Ndaj tij, shoqata “Gjakova 1998-99” dorëzoi tri padi për krime lufte ndaj shqiptarëve në Gjykatën Speciale të Kosovës.

Related posts

William Walker nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Pejës

admin

Raport: Shkalla e vrasjeve ndaj grave dhe fëmijëve në Evropë është alarmante

admin

Papa Françesku përditëson rregullat e Kishës Katolike për trajtimin e abuzimit seksual, përfshirë liderët laikë

rezart morina