RTV AHIRETI
Kuzhinë

Bëni glazurë si në ëmbëltore: Qe se si duhet ta shkrini çokollatën!

beni-glazure-si-ne-embeltore:-qe-se-si-duhet-ta-shkrini-cokollaten!

Çokollata e shkrirë është shtojcë e përsosur për akullore, tortë dhe ëmbëlsira

Nëse nuk dëshironi të blini glazurë të gatshme, kjo është mënyra se si ta bëni vetë pa u lodhur shumë.

Kjo video do t’ju bindë që menjëherë të shkoni te shporeti, ndërsa më vonë edhe gishtat do t’i lëpini! – transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– çokollatë e bardhë apo e zezë për zierje,
– ujë i ftohtë,
– garuzhdë e drunjtë,
– tepsi e zbrazët apo enë e ngjashme,
– tenxhere e vogël.

Përgatitja:

1. Në pllakë të shporetit qitni tenxheren dhe qitni ujë dhe prisni të vlojë.
2. Gjatë kësaj kohe çokollatën për zierje priteni në copa të imta.
3. Kur uji të vlojë ulni zjarrin dhe tenxheren e vogël vendoseni në tepsinë e zbrazët.
4. Në tepsinë e zbrazët qitni çokollatën e grirë, e cila ngadalë do të fillojë të shkrihet.
5. Përzieni herë pas here çokollatën me garuzhdën e drunjtë derisa të shkrihet e gjitha.

/Telegrafi/

The post Bëni glazurë si në ëmbëltore: Qe se si duhet ta shkrini çokollatën! appeared first on Telegrafi.

Related posts

Pite me spinaq: Recetë e thjeshtë me shije delikate

rezart morina

Truku që do t’ju ndihmojë që të gatuani palëpeta të shijshme

rezart morina

Receta për çorbën e famshme të Hipokratit që “ngjall të vdekurit”

rezart morina