RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan: Greqia “qëllimisht” shkel Traktatin e Paqes të Lozanës

erdogan:-greqia-“qellimisht”-shkel-traktatin-e-paqes-te-lozanes

“Nuk është e mundur që vendi ynë ta pranojë këtë situatë, e cila është e papajtueshme me parimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe besnikërisë ndaj traktatit”, tha presidenti turk

Greqia kohët e fundit ka shkelur qëllimisht kushtet e Traktatit të Paqes të Lozanës, tha Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një video-mesazh me rasstin e 99-vjetorit të Traktatit të Paqes së Lozanës, presidenti Erdoğan tha: “Kushtet e Traktatit të Paqes të Lozanës, veçanërisht të drejtat e pakicës turke, së fundmi janë shkelur qëllimisht nga Greqia”.

“Nuk është e mundur që vendi ynë ta pranojë këtë situatë, e cila është e papajtueshme me parimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe besnikërisë ndaj traktatit”, shtoi ai.

Turqia po forcon pozicionin e saj aktiv në çështjet rajonale dhe globale ndërsa bën hapa të fortë drejt vitit 2023, 100-vjetorit të Traktatit të Paqes të Lozanës dhe themelimit të Republikës së Türkiye-s, shtoi ai.

Traktati u nënshkrua më 24 korrik 1923 pas fitores turke në Luftën e Pavarësisë. /aa

Related posts

Erdoğan: Turqia kërkon rezultate, e jo fjalë nga Suedia dhe Finlanda për grupet terroriste

admin

Eurodeputeti gjerman: Masat e BE-së nuk janë fer, nuk është dashur t’i vihen Kosovës

rezart morina

Një pjesë e Prishtinës, dekorohet për nderë të muajit të shenjtë të Ramazanit

admin