RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan zhvillon bisedë telefonike me kryeministrin izraelit

erdogan-zhvillon-bisede-telefonike-me-kryeministrin-izraelit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me kryeministrin izraelit Yair Lapid, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas njoftimit të Drejtorisë së Komunikimeve të Presidencës turke, në bisedë u diskutuan marrëdhëniet Türkiye-Izrael dhe çështje rajonale.

Presidenti Erdoğan ka shprehur kënaqësinë e tij për ecurinë e marrëdhënieve Turqi-Izrael sipas kornizës së dakorduar gjatë vizitave të presidentit izraelit Isaac Herzog dhe kryeministrit Yair Lapid në Turqi.

Duke iu referuar vendimit të shpallur sot për emërimin reciprok të ambasadorëve, presidenti Erdoğan ka thënë se do të ndërmarrin hapat e nevojshëm sa më parë për emërimin e ambasadorit të ri.

Presidenti Erdoğan është shprehur se mbështet zhvillimin e bashkëpunimit dhe dialogut midis Turqisë dhe Izraelit mbi baza të qëndrueshme dhe mbi bazën e respektimit reciprok të ndjeshmërive. /aa

Related posts

Ndërpritet furnizimi me ujë në Fushë Kosovë për shkak të reshjeve

admin

Limaj brenda pak javëve viziton dy herë Thaçin e Veselin në Hagë

admin

Ministri i Jashtëm turk javën e ardhshme nis turneun në 5 vende afrikane

admin