RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Hollanda, vendi më i sigurt për të udhëtuar në 2023

hollanda,-vendi-me-i-sigurt-per-te-udhetuar-ne-2023

Po kërkoni një udhëtim që premton paqe mendore në 2023?

Për shumë udhëtarë, siguria është një nga faktorët më të rëndësishëm kur zgjedhin një destinacion.

Një përmbledhje vjetore nga kompania amerikane e sigurimeve të udhëtimit Berkshire Hathaway Travel Protection (BHTP) zbulon 15 vendet më të sigurta për të udhëtuar në vitin 2023 – duke përfshirë 11 në Evropë.

Disa faktorë kontribuojnë në renditjen, duke përfshirë rezultatet e sondazhit nga njerëzit që kanë vizituar destinacionet, Indeksi Global i Paqes(GPI), këshillat më të fundit të udhëtimit nga Departamenti i Shtetit i SHBA-së dhe rezultatet e GeoSure Global, të cilat kombinojnë krimin, shëndetin dhe udhëtimin.

Jashtë Evropës, Australia (e 4-ta), Kanadaja (6-ta), Zelanda e Re (e 10-ta) dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (e 13-ta) ishin gjithashtu në listë.

Këtu janë 11 vendet evropiane që ishin pjesë në listë:

Belgjikë

Belgjika është një nga vendet më të sigurta në botë, duke u renditur në vendin e 15-të në listën BHTP.

Mbretëria e Bashkuar

Mbretëria e Bashkuar renditet në vendin e 14-të në listën e BHTP.

Irlanda

Irlanda renditet e 12-ta në listën vjetore të BHTP për vendet më të sigurta në botë.

Spanjë

Spanja është një nga destinacionet më të njohura të pushimeve në botë dhe, për fat të mirë, është gjithashtu mjaft e sigurt.

Ajo renditet e 11-ta në listën e vendeve më të sigurta në botë sipas BHTP.

Zvicra

Vendi malor renditet i 9-ti në listën e BHTP-së. Turistët mund të eksplorojnë majat alpine të vendit dhe liqenet vezulluese krejtësisht të qetë.

Suedia

Suedia renditet në vendin e 8-të në renditjen e BHTP-së, nga e 4-ta në 2022.

Gjermania

Gjermania renditet e 7-ta në listën e BHTP – nga vendi i 9-të vitin e kaluar.

Norvegjia

Norvegjia zë vendin e 5-të në listën e BHTP-së.

Islanda

Islanda u rendit në vendin e tretë në listën e vendeve më të sigurta për të udhëtuar të BHTP në vitin 2023.

Danimarka

Në vendin e dytë sipas BHTP, Danimarka është një nga vendet më të sigurta në botë dhe, si një bonus shtesë, Kopenhaga u rendit e para në Indeksin e Qyteteve të Sigurta 2021.

Hollanda

Ju mund të ndiheni të sigurt për një udhëtim pa shqetësime në Holandë , i cili renditet në vendin e parë në listën e vendeve më të sigurta të BHTP. /tiranapost

Related posts

Austri: Deputetët e të djathtës ekstreme lëshojnë sallën ku mbante fjalim Zelensky

admin

Lista Serbe shpall tri ditë zie për terroristët serbë të vrarë

rezart morina

Hipkins bëri betimin si kryeministër i Zelandës së Re ndërsa Ardern dorëhiqet

admin