RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Këtu janë zhvillimet më të fundit në Gaza këtë mëngjes.

ketu-jane-zhvillimet-me-te-fundit-ne-gaza-kete-mengjes.

Tre infermiere thuhet se janë vrarë në spitalin Al-Shifa të Gazës, sipas OKB-së.

Spitali Kamal Adwan i Gazës Veriore u detyrua të mbyllte funksionimin e tij pasi gjeneratori kryesor i tij mbeti pa karburant për shkak të bllokadës izraelite.

Bastisjet e fundit izraelite janë duke u zhvilluar në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar, me raportime për një shpërthim në Qalqilya dhe përleshje në Nablus.

Dy ushtarë izraelitë u vranë të dielën gjatë përleshjeve me luftëtarët palestinezë në territorin e rrethuar të Gazës, sipas ushtrisë izraelite.

Sipas një korrespondenti të Fox News duke cituar një burim nga Pentagoni, thuhet se u vranë midis gjashtë deri në shtatë luftëtarë pro-iranianë pasi SHBA kreu një sulm në Sirinë lindore.

Demonstruesit që u mblodhën përpara samitit të liderëve të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC) në San Francisko kanë shprehur mbështetje për palestinezët, mes shqetësimeve të tjera.

Zelanda e Re thotë se 11 qytetarë të saj janë larguar nga Gaza gjatë natës dhe kanë hyrë në Egjipt përmes pikës kufitare Rafah.

Më shumë vdekje dhe lëndime u raportuan pas një sulmi izraelit pranë Khan Younis, pasi spitalet e Gazës sforcohen nga numri i pacientëve dhe mungesa e furnizimit mjekësor dhe karburantit. /mesazhi

Related posts

Vuçiq: Bisedimet përfunduan pa sukses

admin

Gjermani, rritet numri i kompanive të falimentuara

rezart morina

Myftiu Tërnava priti në takim ambasadorin e Francës, z. Olivier Guérot

admin