RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Koreja e Veriut njeh zyrtarisht territoret ukrainase të aneksuara si tokë e Rusisë

koreja-e-veriut-njeh-zyrtarisht-territoret-ukrainase-te-aneksuara-si-toke-e-rusise

Aneksimi i territoreve ukrainase nga Rusia ka gjetur mbështjetje nga vendi komunsit i Koresë së Veriut.

Një zyrtar i Lartë i Koresë së Veriut ka deklaruar se referendumet simuluese të mbajtura në katër rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia janë “në përputhje me Kartën e OKB-së”.

Jo Cheol Su, drejtor i përgjithshëm për organizatat ndërkombëtare në ministrinë e jashtme të Koresë së Veriut, tha se ata mbështesin qëndrimin e qeverisë ruse për aneksimin e territoreve ukrainase dhe se do të njohin zonat si tokë ruse.

Related posts

Në sulmet izraelite në jug të Gazës u vranë 13 civilë, shumica fëmijë

rezart morina

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, deputeti i PS: Ishte një mesazh paralajmërimi! Tani Tel Avivi duhet të mendohet mirë

admin

Departamenti i Shtetit: SHBA-ja do të votojë “jo” për aplikimin e Palestinës për anëtarësim të plotë në OKB

admin6