RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

“Mjekët pa Kufij”: Gaza po përballet me ndëshkim kolektiv nga Izraeli

“mjeket-pa-kufij”:-gaza-po-perballet-me-ndeshkim-kolektiv-nga-izraeli

Departamenti i Mjekëve pa Kufij (MSF) në Greqi ka deklaruar se Gaza po përjeton një ndëshkim kolektiv nga Izraeli, transmeton Anadolu.

Në një intervistë për transmetuesin publik “ERT”, zv/drejtori i departamentit, Achilleas Tzemos tha se filloi me akte të pabesueshme dhune dhe tani vazhdon me shënjestrimin dhe ndëshkimin kolektiv të të gjithë njerëzve që jetojnë në Gaza.

“Është ndërprerë energjia, nuk ka karburant, nuk ka ujë, nuk ka ushqim. Ky është një rrethim. Po flasim për një rrethim që godet përtej personave të armatosur”, tha Tzemos. Ai shtoi se infrastruktura shëndetësore në Gaza është shënjestruar me bombardime të spitaleve dhe ambulancave.

“Nuk e di nëse me apo pa dashje”, u shpreh ai. I pyetur për evakuimin e Gazës, Tzemos tha se lëvizja e rreth 1 milion njerëzve që jetojnë në zonë është jashtëzakonisht e vështirë.

Related posts

Shkollat e Luginës së Preshevës ende pa leje për përdorim të librave shqip

rezart morina

Biden e Meloni koordinohen për ta ‘favorizuar shtensionimin’ në Ballkanin Perëndimor

rezart morina

Nigeri, 20 milionë fëmijë që nuk mund të shkojnë në shkollë mund të kërcënojnë sigurinë në të ardhmen

admin