RTV AHIRETI
Kuzhinë

Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë

receta-per-‘muffin’-pa-gluten-dhe-pa-alergjene

Receta është shumë e thjeshtë

Përbërësit përzihen për 5 minuta, ndërsa pjekja bëhet në 220 gradë celsius dhe zgjat 15 minuta, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– ½ filxhani qumësht orizi;
– ½ filxhani miell orizi të bardhë;
– ½ filxhani miell orizi integral;
– 1 lugë sheqer;
– 2 lugë vaj;
– 2 lugë të vogla pluhur për ëmbëlsira;
– ½ luge të vogël kripë;
– pemë sipas dëshirës (1 banane apo 2 molla të grira në rende) ose ½ filxhani pure pemësh apo xhem kumbullash, kajsie.

Udhëzim:

Bashkë me pemët me shije neutrale, siç janë mollët dhe bananet, mund të qitni kakao dhe kube çokollate të zezë dhe kështu mund të formoni ‘muffin’-at.

Pas pjekjes, vendosni të ftohen në një bazë rrjete dhe ëmbëlsira është e gatshme për 30 minuta.

Kënaquni! /Telegrafi/

The post Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë appeared first on Telegrafi.

Related posts

Bëni glazurë si në ëmbëltore: Qe se si duhet ta shkrini çokollatën!

admin

Shpageta ose makarona me spinaq

admin

Makarona të pjekur me mish të bluar

rezart morina