RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spanjë, evakuohen disa fshatra për shkak të zjarrit pyjor në ishujt Kanarie

spanje,-evakuohen-disa-fshatra-per-shkak-te-zjarrit-pyjor-ne-ishujt-kanarie

Në Tenerife, një nga ishujt në Kanarie në jugperëndim të Spanjës, pesë fshatra u evakuuan për shkak të zjarrit pyjor që kërcënoi vendbanimet, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të gazetës The Independent, thuhet se vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e zjarrit në ishullin Tenerife dhe për evakuimin e të rrezikuarve.

“Zjarri ka dalë jashtë kontrollit. Pamja nuk duket shumë pozitive”, tha Fernando Clavijo, kreu i Administratës Autonome të Ishujve Kanarie, në një konferencë për media.

Clavijo tha se janë djegur 1.800 hektarë tokë dhe se në punimet e shuarjes morën pjesë më shumë se 200 personel dhe 13 avionë dhe helikopterë.

Njoftohet se fshatrat Arrate, Chivisaya, Media Montana, Ajafona dhe Las Lagunetas, ku kishte rrezik nga zjarri u evakuuan si masë paraprake, si dhe u mbyllën përkohësisht rrugët që të çojnë në malet në pjesët veriore të ishullit.

Related posts

Lufta kalon 200 ditët, zëdhënësi i Hamasit bën thirrje për përshkallëzim në të gjitha frontet

admin

Vritet me thikë një person në Podujevë

admin

Katër persona të arrestuar në 24-orët e fundit për dhunë në familje

admin