RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia dënon fuqishëm përsëritjen e sulmit ndaj Kur’anit dhe flamurit turk në Danimarkë

turqia-denon-fuqishem-perseritjen-e-sulmit-ndaj-kur’anit-dhe-flamurit-turk-ne-danimarke

Turqia dënoi ashpër përsëritjen e një “sulmi të pështirë” ndaj librit të shenjtë të fesë Islame, Kur’anit, si dhe të një flamuri turk në Danimarkë, transmeton Anadolu.

“Ne dënojmë me termat më të ashpër që krimi i urrejtjes i kryer në Danimarkë më 24 mars kundër Librit tonë të Shenjtë, Kur’anit, si dhe flamurit tonë të lavdishëm, u lejua të përsëritej më 31 mars në Ramazan”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme të Turqisë.

Duke thënë se ambasadori danez Danny Annan u thirr në ministri, Ankaraja e informoi atë se “ne e dënojmë dhe protestojmë ashpër këtë sulm të pështirë”.

“Ne u bëjmë thirrje edhe një herë me vendosmëri autoriteteve daneze që të ndërmarrin veprimet e nevojshme kundër autorëve të këtij krimi dhe të marrin masa efektive për të parandaluar përsëritjen e provokimeve të tilla”, shtoi ministria.

Duke riafirmuar se “dhënia e lejes për këtë akt të urryer nën maskën e lirisë së shprehjes është absolutisht e papranueshme dhe se një qasje e tillë nuk mund të justifikohet kurrë”, Ankaraja më tej vuri në dukje “këmbënguljen për këtë gabim”.

“Shihet qartë se pamjaftueshmëria e masave ligjore dhe administrative, mungesa e vullnetit politik për të parandaluar akte të tilla, si dhe mosndëshkimi i autorëve, kanë nxitur provokime të mëtejshme”, thuhet në një deklaratë.

Duke vënë në dukje se akti i fundit “është një provë e qartë se islamofobia, ksenofobia, diskriminimi dhe racizmi janë rritur së fundmi në Evropë”, ministria theksoi më tej se “akte të tilla të krimit të urrejtjes përbëjnë gjithashtu një ofendim për ata që besojnë në tolerancën, kulturën e paqes, bashkëjetesën dhe vlerat demokratike”.

“Të jesh i paaftë për të parë këtë fakt dhe miratimi i këtyre akteve është një neglizhencë e rëndë”, shtoi ai.

Muajt e fundit janë parë disa akte të djegies së Kur’anit, ose përpjekje për ta bërë këtë, nga figura apo grupe islamofobike në Evropën veriore dhe në vendet nordike.

Related posts

Erdoğan: Stabiliteti i Ballkanit, me rëndësi të veçantë për Turqinë

admin

Luhansku e Donetsku referendume për t’u bashkuar me Rusinë, reagon Ukraina: Armiku ka frikë

admin

Jasharaj: Nëse nuk procedohen pagat deri më 5 tetor, mund të kthehemi sërish në grevë

admin